Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Wernisaż wystawy Zygmunta Radnickiego

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie stworzyła swoisty łącznik pomiędzy uczelnią a miastem, wykuwając w murach przejście do ul. Basztowej. Wystawę zatytułowaną "Zygmunt Radnicki. Uczeń i nauczyciel" można oglądać w tej nowej galerii od 8 do 29 kwietnia 2015 r. Ekspozycja stanowi aneks do szerszego kontekstu prac malarza, prezentowanych obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie.



Na otwarcie wystawy wybrałam się w towarzystwie Oli. Najchętniej uczestniczę w wernisażach, gdyż to właśnie one dostarczają wrażeń dodatkowych, a mianowicie umożliwiają osobiste spotkanie z artystami. W tym przypadku musiały wystarczyć mi autoportrety malarza. Wzruszeń dostarczyły wspomnienia jego wnuka, Andrzeja K. Link-Lenczowskiego.


Stanisław Tabisz, Olga Grodniewicz, Marek Świca                  Stanisław Tabisz, Andrzej K. Link-Lenczowski

Ola określiła wystawę jako artystyczny pamiętnik życiowych ścieżek malarza. Szkice odkrywają tajemnice warsztatu i twórczych poszukiwań. Prace pochodzą z lat 1913-1938. Na szczególną uwagę zasługują płótna, będące hołdem dla mistrzów Radnickiego. Podczas paryskich studiów powstała kopia obrazu Rembrandta "Wenus i Amor". Z tego samego okresu pochodzi "Autoportret w kapeluszu", nawiązujący do Paula Cézanne'a. Ostatni "Autoportret" na co dzień zdobi gabinet rektora ASP. Wystawie towarzyszy filmowa opowieść Andrzeja Wajdy o artyście oraz albumowa monografia, przygotowana przez kuratora, Światosława Lenartowicza.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz