Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

wtorek, 22 kwietnia 2014

Szlakiem krakowskich galerii cz. 1

Pierwszy kwietniowy weekend pokłonił się nisko sztuce współczesnej. KRAKERS już po raz trzeci zorganizował gallery weekend. Udało mi się wykroić te kilka godzin na niedzielny spacer po tętniących artyzmem zakamarkach Krakowa. Do współudziału w obnażaniu galeryjnych sekretów namówiłam Mariusza. Naszą przewodniczką była Ewa Kawecka.

                                                                             Ewa Kawecka

Galeria Opcja mieści się przy ul. Piłsudskiego 38, a wchodzi się do niej przez... okno. Na wystawie zatytułowanej "Ckliwy romantyk" prace swoje zaprezentowali: Przemysław Branas, Justyna Górowska, Adam Gruba, Natalia Janus-Malewska, Artur Malewski, Jolanta Nowaczyk, Małgorzata Orysiak (Butterwick) oraz Piotr Urbaniec. Symbole romantycznej miłości często nabierają tandetnych kształtów. Nadmiar cukru w wyznaniach okazuje się być szkodliwy. Golizna zawsze świetnie się sprzedaje, ale w masowej skali uprzedmiotawia się oraz zatraca swój pierwotny wymiar subtelności i intymności.


Pod egidą Fundacji New Era Art działa Pracownia Pod Baranami przy Rynku Głównym 27. Obejrzeliśmy tam "Opowieści", które niespokojnym, ekspresyjnym pędzlem napisał Bartosz Kaproń. Obrazy, traktowane przez artystę jako już zamknięte rozdziały, stanowią pretekst do snucia własnych historii.


Lubię zaglądać do kamienicy przy ul. Brackiej 7, gdyż galeria Onamato konsekwentnie wybiera fascynujących twórców. Autorką prac przedstawionych na aktualnej wystawie "Magia marionetek i nie tylko" jest Bea Ihnatowicz. Bea jest świetną portrecistką, ale prawdziwą sztuką są jej lalki. Odwzorowane z niesamowitą precyzją, często także z humorem, po prostu zachwycają i nie dziwię się, że z zamówieniami zgłaszają się kolekcjonerzy z całego świata.

                                                                                               Bea IhnatowiczIstnienie galerii Szara Kamienica przy Rynku Głównym 6, z nieznanych przyczyn, zwyczajnie przeoczyłam. Trwająca tam wystawa, zatytułowana "Niebo bardzo ciężkie", jest swoistą dokumentacją myśli i emocji Eweliny Kaliszczuk, zrzucanych na kartki, notowanych na marginesach, rysowanych, malowanych lub filmowanych.

                                            Katarzyna Wąs                   Ewelina Kaliszczuk


c.d.n.

2 komentarze:

  1. Monia ale miałaś cudny weekend. Dzięki za fotorelacje i informacje jak miło, że u Ciebie można ją obejrzeć. super

    OdpowiedzUsuń