Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

piątek, 5 lipca 2013

Fiesta Nocy Letniej

W dniach 24-27 czerwca 2013 r. renesansowe przestrzenie krakowskiego Pałacu pod Baranami wypełniły się gorącymi rytmami Festiwalu Kultury Południa. Jednym ze współorganizatorów tego roztańczonego wydarzenia był Por Fiesta Club, stąd też zapewne wywodzi się alternatywna nazwa imprezy: Fiesta Nocy LetniejNa pałacowych parkietach pojawili tacy artyści jak: La Samarona z Hiszpanii, Mili Morena z Kuby, czy Carlos Roulet oraz Marcos Larrañaga z Argentyny. W tle koncertów i pokazów odbywały się również wystawy artystycznych fotografii i literackich treści, warsztaty tańca i śpiewu, projekcje kultowych filmów kina iberoamerykańskiego oraz rozmaite spotkania inspirowane kulturą Południa – głównie dziedzictwem muzycznym Półwyspu Iberyjskiego i Ameryki Łacińskiej.


Z Mariuszem Kusionem, Dominiką Zarębą i Aleksandrą Zapolską
Fot. Amelia Huszcza

Jako jednostka wybitnie nietaneczna wybrałam dla siebie wisienkę na festiwalowym torcie, a mianowicie, otwierającą imprezę, wystawę zatytułowaną „Południowe Inspiracje Artystyczne”, znakomite wplecenie poezji Mariusza Kusiona w dekoracje utkane z nastrojowych fotografii. Autorkami zaprezentowanych na wernisażu zdjęć były: Dominika Zaręba oraz Aleksandra Zapolska.
Przewodnim motywem wystawy była kultura flamenco i tanga oraz fascynacja klimatami iberoamerykańskimi. Obiektyw Aleksandry Zapolskiej uchwycił kameralną atmosferę, grę światła, ulotność tańca i magię śpiewu. Analogowe fotografie Dominiki Zaręby dokumentowały jej wędrówkę w poszukiwaniu genius loci Andaluzji i piękna detalu. Poezja Mariusza Kusiona dosłownie wystukiwała rytm życia obcasami, akordami gitary i klaszczącymi dłońmi palmeros. Dziwnie brzmiące tytuły wierszy nawiązują do palos, czyli stylów flamenco. Tych, którzy nie mogli w wystawie uczestniczyć, zapraszam na przegląd wybranych fotografii.
Na zakończenie odbyło się spotkanie z  Katarzyną Kobylarczyk, autorką książki "Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty." Na spacer po roztańczonej Hiszpanii zaprosiła Aleksandra Dranczewska.


Aleksandra Dranczewska, Katarzyna Kobylarczyk


2 komentarze:

  1. Czuję się jakbym patrzyła i przeżywała flamenco.Dziękuję Ci za te wieści, za te zdjęcia. Pozdrawiam i czekam

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie śliczne fotografie. Pozdrawiam Serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń