Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

niedziela, 31 sierpnia 2014

Wernisaż wystawy Klaudii Kudelskiej

Krakowski czas płynie inaczej. W Otwartej Pracowni panuje teraz zima, bardzo długa, ale szczęśliwie wyjątkowo ciepła. W dniu 22 sierpnia 2014 r. zainaugurowano wystawę bardzo osobistych prac Klaudii Kudelskiej zatytułowaną właśnie "Długa, długa zima." Ekspozycja dostępna będzie do 16 września br.

Z Klaudią Kudelską                                                                                  Klaudia Kudelska


Tytułowa zima jest projekcją wewnętrznych rozterek autorki. Złamane serce wywołało paraliż zmysłów i zmroziło uczucia. W półśnie Klaudia szukała wyciszenia w lesie, zbierając rozmaite przedmioty, zaintrygowana ich dziwaczną formą lub ich niedopowiedzianą historią. Sportretowane na płótnie stały się częścią wystawy. Uzupełnienie zimowego stanu ducha to cykl kobiecych postaci: zamyślonych, nieobecnych, uśpionych. Część z nich uchwycona została w pozycji embrionalnej.

Klaudię dostrzec można na każdym z jej obrazów, nie tylko na tym wskazanym przez nią autoportrecie. Za pomocą pędzla utrwaliła na malowidłach fragmenty samej siebie: delikatność, wrażliwość, niepewność, zagubienie. Nawet pozornie ostre, surowe i twarde przedmioty wydają się złagodzone, pastelowe i uspokojone.W pracach Klaudii odnaleźć można również echa twórczości uznanych malarzy. Inspiracją do portretu dziewczynki z ważką był René Magritte. Uznałyśmy jednak z Olą, że ciasteczka są o wiele smaczniejsze od owadów. 1 komentarz: