Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

niedziela, 23 lutego 2014

Wernisaż wystawy Mai Bugaj-Sobkiewicz i Bożeny Mularczyk

Pisanie ikon wymaga niezwykłej precyzji i anielskiej cierpliwości. Dorobek dwóch artystek, Mai Bugaj-Sobkiewicz i Bożeny Mularczyk, zaskakuje imponującą ilością prac. Wernisaż wystawy zatytułowanej "Ikony - inne spojrzenie" odbył się w dniu 20 lutego br. w Galerii Civitas Christiana.

Z Bożeną Mularczyk i Mają Bugaj-Sobkiewicz

Trudno uwierzyć, że wszystkie ikony powstały współcześnie. Jako podobrazia wykorzystano drewno ze starych budynków gospodarskich i ściśle odwzorowano na nim, w duchu kultury bizantyjskiej, wizerunki postaci świętych, scenki z ich życia, biblijne przypowieści oraz kompozycje o charakterze liturgiczno-symbolicznym. Użyto również dawnych technik zdobienia, stosowanych przez mnichów prawosławnych i greckokatolickich. Jedynym odstępstwem od oryginałów jest płeć autorek, gdyż malarstwo ikonowe zastrzeżone było wyłącznie dla mężczyzn, w dodatku tylko dla praworęcznych.

Maja Bugaj-Sobkiewicz, Bożena Mularczyk

Poniżej przedstawiam przykładowe prace zebrane na wystawie oraz zachęcam do obejrzenia ich osobiście. Fotografie nie oddają bowiem tej niesamowitej aury mistycyzmu obrazów sakralnych. Ekspozycja dostępna będzie do 21 marca 2014 r., na piętrze budynku przy ul. Garbarskiej 9 w Krakowie.

3 komentarze:

 1. a czemu tylko dla praworęcznych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wielu kulturach ludzie leworęczni traktowani byli jako związani z siłami nieczystymi, mający konszachty z diabłem ;)

   Usuń
 2. juz czuję ten zapach , świetna ekspozycja, moja koleżanka również pisze ikony i wystawia w okresie letnim w Solinie

  OdpowiedzUsuń