Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

wtorek, 10 września 2013

Poezja w kryzysie

Krakowska Noc Poezji to kolejna, obok Nocy Muzeów i Nocy Teatrów, propozycja dla osób funkcjonujących po tej drugiej stronie tarczy zegara. W piątek, 6 września 2013 r., przygotowano wiele atrakcji w hołdzie dla Kaliope, Erato, Euterpe oraz Polihymnii. Poezja jednak wymaga kontemplacji, więc musiałam wybrać jedno wydarzenie. W ramach cyklicznych spotkań Szuflandii w Por Fiesta Club odbyła się prezentacja Grupy Literycznej NA KRECHĘ. Nie przeraziło mnie hasło przewodnie wieczoru, narzucone przez magistracki patronat, a przywodzące na myśl wzajemne korelacje pięści i nosa, czyli "Poezja w kryzysie". Nawet absurdalny tytuł nie może przecież zepsuć smaku literackiej uczty. Poezja jest wszakże bardzo osobistym, intymnym wyrazem emocji, a kryzys to sztuczny twór wymyślony jako zasłona dymna dla urzędniczej indolencji.

Z Grupą Literyczną NA KRECHĘ

Grupę Literyczną NA KRECHĘ założyła Łucja Dudzińska z Poznania. Głównymi założeniami tej ogólnopolskiej inicjatywy jest propagowanie poezji i sztuki ponad wszelkimi podziałami oraz wzajemne dzielenie się doświadczeniami i wspieranie artystów na wyboistej drodze do debiutów. Mogliśmy zatem posłuchać wybranych utworów, które zaprezentowali kolejno: Ewa Olejarz z Zabrza, Sabina Waszut z Chorzowa, Anna Tlałka z Kędzierzyna-Koźle oraz Mariusz Kusion z Bielska-Białej, choć od wielu lat bardziej z Krakowem związany.

Po zakończeniu recytacji przez wszystkich autorów zrzeszonych pod szyldem Grupa Literyczna, pałeczkę wodzireja na tym poetycznym (pod)wieczorku przejęła Małgorzata Michalska, gospodyni Szuflandii. Swoją twórczość mogli przedstawić więc goście, zarówno zwykli amatorzy, jak i osoby o uznanej pozycji w świecie literatury. Mój własny tekst, napisany specjalnie na tą okazję, publikowałam już wcześniej. Swoje wiersze przeczytała też m.in. Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, która na pamiątkę miłego spotkania podarowała mi swój tomik poezji wraz z piękną dedykacją.

                         Od lewej stoją: Sabina Waszut, Anna Tlałka, Łucja Dudzińska, Małgorzata Michalska, Mariusz Kusion, na dole: Ewa Olejarz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz