Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

poniedziałek, 13 maja 2019

Kościół w kształcie tulipana

Nie należę, delikatnie ujmując, do entuzjastów postmodernistycznej architektury. Szczególnie razi mnie ten styl w świątyniach. Współczesne dziwadła odbierają poczucie sacrum. Pozytywnie zaskoczyła mnie Kolnica, niewielka wieś w pobliżu Augustowa. Skonstruowany na wzór kwiatu tulipana kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe został wzniesiony w latach 1981 – 1987, według projektu Andrzeja Chwaliboga. Kształt przypomina rozwijający się kielich. Biała bryła otwiera się ku błękitnemu niebu i subtelnie wpisuje się w krajobraz. W moim prywatnym rankingu to najbardziej udany projekt sakralny w powojennej Polsce.2 komentarze:

 1. Jesteśmy chyba z " Jednaj bajki ", bo mam takie same odczucia co do współczesnych kościołów i choć nie lubię okrągłych , ten prezentowany przez Ciebie ma w sobie coś, co zachwyca.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim, jest niewielki. Nie ma wrażenia przytłaczania przestrzeni. Jeszcze lepszy efekt mogliby osiągnąć obsadzając cmentarz przykościelny drzewami i krzewami (albo chociaż wprowadzając zieleń wzdłuż muru cmentarza). Co najważniejsze, podoba się mieszkańcom i z dumą o nim mówią ;)

   Usuń