Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

środa, 10 stycznia 2018

Wyzwanie międzykulturowe #1 Mezopotamia

W poszukiwaniu inspiracji do pierwszego zadania przenieśmy się do Mezopotamii, starożytnej krainy leżącej w dorzeczu Eufratu i Tygrysu. Większość z Was pamięta ze szkoły o Sumerach i Babilończykach, ale na obszarze tym rozwijał się szereg kultur, państw i imperiów, których twórcami były różne ludy: Akadyjczycy, Asyryjczycy, Amoryci, Huryci, Kasyci czy Chaldejczycy. Waszym zadaniem będzie stworzenie nowej pracy w dowolny sposób nawiązującej do wybranego przez Was elementu z kategorii sztuki i ikonografii, które przed wiekami powstawały w tym regionie.



Najprościej oczywiście wykorzystać symbol wywodzący się z danej cywilizacji. Przygotowałam kilka okrągłych zawieszek jako przykład. Bazą były plastikowe kółeczka spod nakrętki słoika po kawie. Pomalowałam je srebrną i czarną farbą. Mogą służyć jako wisiory albo kolczyki. Wydają się wielkie, ale cienki plastik nie obciąża ucha.



Pierwszym zaczerpniętym wzorem jest gwiazda wschodnia. Na Bliskim Wschodzie planeta Wenus jako gwiazda zaranna była bogiem, lecz jako gwiazda wieczorna stawała się boginią. W Asyrii i Babilonie obydwa bóstwa połączono w jedną boginię o męskich cechach wojownika: Inanę lub Isztar. W Syrii nazywano ją Astarte, a w Egipcie - Asztoret. Czczona była jednocześnie jako bogini miłości, jak i wojny oraz rozlewu krwi. Również drugi znak, oktogram, przedstawia Jutrzenkę poświęconą sumeryjskiej bogini miłości i wojny. Według mitu, Inana zeszła do kraju podziemnego i przeszła przez siedem bram piekła, żeby uratować swojego ukochanego z rąk jego siostry, Królowej Świata Zmarłych. Trzeci piktogram, ośmiopromienną gwiazdę symbolizującą planetę Wenus, asyryjsko-babilońska bogini Isztar nosiła jako patronka płodności i miłości zmysłowej. W następnym poście przybliżę charakterystyczne cechy sztuki i ikonografii Mezopotamii. 

Zapraszam do zapoznania się z regulaminem i do wspólnej zabawy. W przypadku wątpliwości - pytajcie. Udział może wziąć każdy, kto prowadzi bloga. Wystarczy własnoręcznie wykonać pracę na temat obowiązujący w danej edycji. Chęć dołączenia do wyzwania zgłaszacie w komentarzu, a link do posta, w którym prezentujecie swoje dzieło, dodajecie poniżej do "niebieskiej żabki". Zachęcam do tworzenia biżuterii, dekoracji, zabawek, kartek, rysunków, obrazów, ubrań i dodatków. Jeśli upieczecie ciasteczka w kształcie starożytnych posążków i zdążycie im zrobić zdjęcia, zanim znikną w Waszych brzuchach - jak najbardziej zadanie będzie zaliczone. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Technika wykonania i tworzywo absolutnie dowolne. A w przyszłym miesiącu przeniesiemy się do Indii.




1 komentarz: