Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

wtorek, 24 lipca 2018

Judaizm w historii Pragi

Według miejskich kronik w XI wieku istniały w Pradze osady żydowskie. Podobnie jak w innych miastach europejskich, Żydzi wielokrotnie doświadczali prześladowań. W pogromach antysemickich wielu straciło życie. W XIII wieku kwartał, który zamieszkiwali, otoczono murem i stworzono getto. Włączenie Żydowskiego Miasta do Pragi nastąpiło w 1850 roku. Zyskało wówczas nazwę Józefów na cześć cesarza Józefa II, który wydał edykt tolerancyjny, znosząc obowiązek noszenia przez Żydów oznaczeń na odzieży oraz zezwalając im uczyć się, pracować i mieszkać poza własną dzielnicą. 

Paradoksalnie, za zachowanie zabytkowych budowli i innych elementów dziedzictwa kulturowego w bardzo dobrym stanie "podziękowania" należą się Adolfowi Hitlerowi. W Józefowie powstał magazyn skonfiskowanej Żydom własności. Z okupowanych krajów zwożono cenne pamiątki związane z judaizmem. Hitler planował utworzenie Muzeum Wymarłej Rasy. Zbiory przeszły na własność Muzeum Żydowskiego w Pradze, które zarządza jedną z największych kolekcji judaików na świecie.

W dzielnicy zachował się ratusz, cmentarz i sześć synagog: Staronowa, Wysoka, Maisela, Hiszpańska, Pinkasa oraz Klausowa. Poza Józefowem w czeskiej stolicy znajduje się jeszcze sześć synagog, spośród których za najciekawszą architektonicznie uważam Synagogę Jubileuszą.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz