Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

środa, 30 września 2015

Tutorial sztukowany sznurek

Wiele osób zadaje pytanie, jak dobrać długość sznurka do makramowej pracy. Często pod koniec wyplatania okazuje się, że brakuje kilku centymetrów. Zdradzę Wam, jak wykonać dyskretny węzełek ratunkowy i przedłużyć sznurek. 


1. Nad pierwszym sznurkiem (czerwonym) przekładam drugi (niebieski) w kształcie pętelki.


2. Koniec dolnego sznurka (czerwonego) przekładam górą do środka pętelki (niebieskiej) i lekko zaciągam oba krótsze końce.


3. Mocno zaciągam dłuższe końce sznurka, tak aby węzełek był jak najmniejszy.


4. Obcinam nożyczkami oba krótsze końce i mocnym szarpnięciem za dłuższe końce zaciskam węzełek.Mam nadzieję, że ten sposób na sztukowanie sznurka będzie dla Was przydatny. Można wprowadzać również w dowolnym momencie nowy kolor do swojej pracy. Dodatkową zaletą takiego węzełka jest możliwość wykorzystywania resztek w kolejnych projektach.


6 komentarzy:

 1. Super sposób:) być może to jest tzw węzeł tkacki - używany przez tkaczki przy krosnach, jak sie nitka zerwie, ma w tym zastosowaniu zaletę, że jest mały. (teoretycznie powinnam go znać w polskim centrum włókiennictwa jakim jest Łódź)
  Ja nie wpadłam nigdy na pomysł przedłużenia sznurka. Świetna podpowiedź. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. o super bo ja dopiero zaczynam i czesto mi brakuje sznurka przy końcu pracy

  OdpowiedzUsuń
 3. Monia ale fajnie,że podpowiadasz,bo u mnie to też wszystkie sznurki biorę na oko ,a i czasem już bywało,że coś zbrakło.
  Buziole za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Póki co jeszcze nie mam nic wspólnego ze sznurkami ale takie wiązanie może się zawsze przydać. Super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie! Tego mi było potrzeba. Już nie będę się przejmować jeśli sznurek dobiorę za krótki. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. To bardzo pożyteczny węzeł! Używa się go w taternictwie i żeglarstwie choć pod różnymi nazwami. Ja często w ten sposób łączę dwa sznurki (nitki) szczególnie jeśli są różnej grubości, bo tylko on się nie rozjeżdża. Ale żeby tak sztukować sznurki w makramie to nie wymyśliłam. Dzięki za pomysł :)

  OdpowiedzUsuń