Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

środa, 17 grudnia 2014

Corkowe widoczki

Na podeszwach butów odcisnęła mi się cała mapa Cork o różnych porach dnia i nocy. Zapraszam na migawkowy spacer po moich śladach.


Najstarszą część utworzonego w 1845 roku University College Cork (Coláiste na hOllscoile Corcaig) stanowi gmach w stylu gotyku tudorowskiego. Sporo można tu odnaleźć celtyckich symboli. Nad wejściem do kaplicy Honan (Sparkling Jewel of the Celtic Revival), zbudowanej w 1916 roku, znajdują się trzy koncentryczne łuki, zdobione różnymi motywami: zygzakami, guzkami i szewronami. Kolumny zwieńczone są głowami irlandzkich świętych, przedstawionych ze splątanymi włosami. Malowniczo prezentuje się obserwatorium astronomiczne (The Crawford Observatory / Réadlann Crawford), otwarte w 1880 roku.
Cork leży przy ujściu rzeki Lee do Morza Celtyckiego. Centrum miasta znajduje się na wyspie pomiędzy głównymi korytami rzeki, a wiele ulic powstało w wyniku zasypania dawnych kanałów rzecznych. Woda bywa kapryśna, więc w wyniku powodzi ucierpiało nawet sądowe archiwum.I jeszcze na koniec kilka panoramicznych ujęć z Fortu Elizabeth.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz