Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

piątek, 24 stycznia 2014

Szczęśliwe Miasto

W świetle wyników najnowszych badań opublikowanych przez specjalistów, największym generatorem szczęścia okazuje się obcowanie z przyrodą. Szczerze mówiąc, nie potrzebowałam żadnych naukowych raportów, aby wiedzieć, jak istotny jest kontakt z naturą dla zdrowia psychicznego i myślę, że Wy też doskonale zdajecie sobie z tego sprawę. Jedynie władze Krakowa konsekwentnie wykazują opór w zaakceptowaniu potrzeby mieszkańców do posiadania przestrzeni parkowej. 

W dniu 23 stycznia br. w ramach inicjatywy Szczęśliwe Miasto odbyła się prelekcja artystki Cecylii Malik. O prospołecznej działalności Cecylii wspominałam już wcześniej w relacji z jej wystawy oraz Festiwalu Fanaberie Ferformance.

Z Cecylią Malik

Autorem i kuratorem projektu Szczęśliwe Miasto jest profesor Piotr Jargusz z Uniwersytetu Pedagogicznego. Główne idee tego przedsięwzięcia obejmują działania artystów i naukowców w procesie rewitalizacji relacji i przestrzeni społecznej. Dla ich realizacji organizowane są cykle wykładów, warsztatów oraz wydarzeń publicznych mających na celu zburzenie murów anonimowości w wielkim mieście i integrację jego mieszkańców.

Cecylia Malik, Piotr Jargusz

Największą krakowską bolączką jest nasilające się zjawisko smogu. Władze z lekkością przerzucają odpowiedzialność na mieszkańców, co oczywiście ma za zadanie odsunąć uwagę społeczeństwa od realnych zagrożeń. Emisja niska stanowi problem, ale coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na ogrzewanie ekologiczne, a mimo to zanieczyszczenie powietrza drastycznie się zwiększa i utrzymuje się nawet poza sezonem grzewczym. Prawdziwe przyczyny tego zjawiska stanowią więc: rabunkowa gospodarka wobec miejskiej zieleni, bezmyślne wycinanie drzew, zalewanie betonem każdego zielonego skrawka, budowa wieżowców w korytarzach powietrznych oraz fatalnie zorganizowana infrastruktura drogowa, tworząca korki w każdej części miasta. Sami od kilku lat prowadzimy nierówną walkę z urzędniczą krótkowzrocznością, by uratować blisko 10 hektarów zdziczałej zieleni przyfortecznej oraz utworzyć tam ogólnodostępny park. Niestety, prywatne interesy jednego z radnych zakładają wycinkę drzewostanu i budowę blokowisk w tym bezcennym przyrodniczo miejscu. Więcej informacji znaleźć można na stronie Zielonych Bronowic.


Nagranie z tego wykładu obejrzeć można w Pedagogicznej Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Pedagogicznego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz