Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

niedziela, 30 czerwca 2013

Wódka

Pomieszane myśli
Poplątane słowa

Żywcem pogrzebana miłość
Bezgłośnie
Drapie o wieko trumny

Pod grubą warstwą
Bełkotu i niezrozumienia

Pod uschniętym kwieciem
Niespełnionych marzeń

Pod podartą wstążką
Bezradnej rozpaczy

Pod zgaszonym zniczem
Zawiedzionej nadziei

Pozostała
Pusta butelka
I jej oczy
Pełne łez


sobota, 29 czerwca 2013

Wernisaż wystawy Olgi Ząbroń

Wieczorem 20 czerwca 2013 r. w Arsene Galeria Wiatrak, przy ulicy Łobzowskiej 6, miało miejsce otwarcie indywidualnej wystawy malarstwa Olgi Ząbroń. Na siedem dni na galeryjnych ścianach zawisło pięć olejnych płócien, pozbawionych tytułów, podobnie jak nazwa tej enigmatycznej wystawy. Jeden z tych obrazów miałam okazję obejrzeć wcześniej podczas prezentacji tegorocznych dokonań studentów i doktorantów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Z Olgą Ząbroń


Otwarcia wystawy dokonał Konrad Kuźniewski z Katedry Przestrzeni i Barwy ASP. Galeria zajmuje tylko jedno maleńkie pomieszczenie, więc goście wypełnili chodnik przed budynkiem. 



Olga podążyła w kierunku abstrakcji. W toczącej się na płótnach grze kształtów i ostrości, w dominacji niedopowiedzeń, dostrzegam wewnętrzny niepokój, w pozornie niewinnych kreskach entalpia i entropia prowadzą ze sobą bitwę. A jednak trudno mi sklasyfikować przesłanie wystawy. Młoda artystka tworzy wokół siebie aurę tajemniczości, niewidzialny mur chroniący intymną sferę jej własnych odczuć i lęków. Zamiast podać gotową instrukcję do odczytania wymalowanych pędzlem treści, zmusza odbiorców do poszukiwania własnych interpretacji. Zdradziła jedynie, że interesuje ją to, co niewidoczne, niejednoznaczne, nieprzedstawialne, a najważniejsza jest dla niej siła i energia obrazu. A zatem zachęcam do chwili refleksji nad obrazami.



Męskie (i pozbawione mojej artystycznej maniery) spojrzenie na sztukę Olgi przedstawił Rafał na swoim blogu. A na zakończenie do wspólnego zdjęcia namówiłam Kalinę, dumną mamę młodej malarki, dbającą podczas wernisażu, aby goście nie zasłabli z pragnienia w ten upalny wieczór. 




czwartek, 27 czerwca 2013

Wernisaż wystawy w Galerii Rozmaitości

Dom Kultury "Podgórze", mieszczący się przy ulicy Sokolskiej 13, należy do najprężniej działających instytucji kulturalnych w Krakowie. W swojej bogatej ofercie posiada szeroki wachlarz warsztatów artystycznych. Trafiłam tam za namową Krysi Drożdżowskiej, instruktorki technik biżuteryjnych.

Fot. Adam Jastrzębski

W ramach podsumowania roku wypełnionego rękodzielniczymi zmaganiami w dniu 19 czerwca 2013 r. odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "To i owo... warsztatowo!", prezentującej przykładowe prace uczestniczek i instruktorek.


Na wystawie zaprezentowano haft koralikowy tworzony według wskazówek Grażyny Antoń. W czasie zajęć prowadzonych przez Krystynę Drożdżowską można było nauczyć się między innymi tajników filcowania, wire-wrappingu, makramowych splotów, technik upcyklingowych. Iga Pauliczek przekazywała podstawowe zasady sutaszu i wzory koralikowych splotów, prowadziła również zajęcia z decoupage'u i sztukaterii. Wybrane dokonania uczestniczek i instruktorek obejrzeć można poniżej.









Mój aparat fotograficzny nie zawsze odnajduje się w sztucznym oświetleniu, więc poniżej zaprezentuję nieco lepszej jakości zdjęcia moich własnych prac, które znalazły się na wystawie.