Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

sobota, 23 listopada 2013

Osadzanie Chochoła

Niewiarygodne, ile radości może sprawić zwykły wiecheć słomy. W dniu 23 listopada br. odbyła się tradycyjna bronowicka uroczystość nawiązująca do dziedzictwa Młodej Polski, a zatytułowana "Osadzanie Chochoła".


Bohaterem wieczoru był skromny krzew róży, pięknie wyeksponowany w swojej samotności na trawniku przed budynkiem "Rydlówki". O samym muzeum wspominałam już wcześniej przy okazji Święta ulicy Włodzimierza Tetmajera.


Mimo niepewnej pogody i braku szumu medialnego wokół wydarzeń w naszej dzielnicy, zebrał się zaskakująco liczny tłum gości. Wiele osób przyodziało zwyczajowe stroje krakowskie. Feeria barw potęgowała radosną atmosferę. Niezmiernie się ucieszyłam z ponownego spotkania z charyzmatyczną aktorką Alicją Kondraciuk.


Po oficjalnym otwarciu imprezy nastąpił szereg występów przygotowanych przez uczniów Szkół Podstawowych nr 50 oraz nr 93. Dzieci świetnie poradziły sobie z recytacją trudnych fragmentów młodopolskiej literatury.


Przy dźwiękach skocznych ludowych melodii w wykonaniu Krakowskiej Grupy Folklorystycznej z Mydlnik powoli osadzono na krzewie róży chochoła. Wokół słomianej konstrukcji zawirowały pary młodziutkich tancerzy, po czym wszyscy przenieśli się do wnętrz "Rydlówki", aby tam kontynuować świętowanie wedle tradycji.
2 komentarze:

  1. Tradycja ważna rzecz, Dzięki niej możemy pamiętać skąd jestesmy, a może i kim jesteśmy.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem rodowitą Bronowianką, ale coraz bardziej wciągają mnie te zwyczaje ;)

      Usuń