Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

poniedziałek, 22 marca 2021

Wojenna propaganda

Jedną z metod walki z wrogiem stanowi ośmieszenie go. Właśnie taka była filozofia tajnej organizacji rządowej British Special Operations Executive (SOE) podczas II wojny światowej. Jednostka powołana przez Winstona Churchilla w 1940 roku zajmowała się dywersją, sabotażem, operacjami specjalnymi, koordynacją działań politycznych i propagandowych oraz wspomaganiem ruchu oporu na terenach okupowanych. W 1941 roku wyłoniła się z niej niezależna organizacja, Political Warfare Executive (PWE). Głównymi formami propagandy były audycje radiowe oraz drukowane kartki pocztowe, ulotki i dokumenty.

Wśród najciekawszych pomysłów wymienić można plan zrzutu nad Niemcami pocztówek przedstawiających "parówkę" Hitlera. W 1943 roku PWE, pod kierownictwem Seftona Delmera, wykorzystało zdjęcie przedstawiającą Adolfa wygłaszającego przemówienie w Monachium w 1942 roku, z zamiarem stworzenia niszczącej morale propagandy. Na karykaturze dorysowano obrzezany instrument z cytatem zaczerpniętym z tego samego monachijskiego przemówienia: "Co mamy, to mocno trzymamy". Resekcja napletka była kluczowym elementem grafiki w celu potwierdzenia plotek, że Hitler był nienawidzącym siebie samego Żydem i hipokrytą.

W ramach akcji pod kryptonimem H.789 planowano, że bombowce brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych zrzucą tysiące takich pocztówek w całych Niemczech. Do marca 1944 roku wydrukowano 2500 kopii. Niestety, program został wstrzymany przez brytyjskie Naczelne Dowództwo, które uznało kartki za obraźliwe i obsceniczne.


Źródło: https://peashooter85.tumblr.com/


Zdjęcie ocenzurowałam w trosce o zdrowie psychiczne zaglądającej tutaj młodzieży, ale pełnoletnich czytelników mogę odesłać do pośmiania się z ----> oryginału.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz