Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

niedziela, 23 lipca 2017

Cylindropuncja

Podejście od strony nawietrznej wymagało poświęceń. Wejścia do krainy królików w Punta Prima bronił potężny mur zieleni uzbrojony w naturalny drut kolczasty. Cylindropuncja (Cylindropuntia imbricata) z bliska wyglądała znacznie bardziej przyjaźnie, wdzięcznie rozwijając różowe płatki swoich kwiatów. Konfrontacja z jej cierniami okazała się jednak bolesna (sprawdzone info 😂). 

Gatunek wywodzi się z Ameryki i należy do rodziny kaktusowatych. W Europie naturalizowany jest w suchych regionach basenu Morza Śródziemnego. W Australii uważa się go za szkodliwego chwasta. Budowa łodyg i gałęzi przypomina splot liny, co przełożyło się na niektóre wariacje nazw zwyczajowych. Znalazłam wiele interesujących określeń tej rośliny. Najbardziej trafne wydaje mi się porównanie do kandelabra.

Język angielski: Tree Cholla, Candelabrum cactus, Cane cactus, Walkingstick cholla, Tree cactus, Rope pear, Hudson pear, Rosea cactus, Devil's rope cactus, Devil's rope pear, Chain-link cactus, Cane cholla, Coyote candles.
Język francuski: Cactus rustique.
Język węgierski: Kötélkaktusz.
Język litewski: Medelinė opuncija.
Język aztecki (Nāhuatl): Tenohpalli.
Język hiszpański: Xoconostle, Vela de Coyote, Tesajo Macho, Tesajo, Joconostili, Coyonostyle, Cardon, Cardenche, Abrojo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz