Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

wtorek, 27 października 2015

Wernisaż wystawy Jamesa Sierżęgi

Galeria Variétés działa już od dawna, ale dopiero teraz zwizualizowała się w rzeczywistej przestrzeni Krakowa. Wybór lokalizacji odbiega tutaj od standardów, kojarzonych ze ścisłym centrum miasta. Właściciele, rodzeństwo Aleksandra i Grzegorz Madej, wynajęli niepozorny dom na peryferiach. W dniach 9-31 października 2015 r., w ramach inauguracji nowej siedziby przy ul. Pasternik 19, zaprezentowano prace rzeźbiarskie i rysunkowe Jamesa Sierżęgi.

Z Jamesem Sierżęgą                                                         Z Kotem Galeryjnym
Fot. Krzysztof Bubnicki


Za tytuł wystawy posłużyła nazwa mitologicznej wyspy Ultima Thule, symbolizującej koniec świata. James Sierżęga w dążeniu do odkrycia, zrozumienia oraz opisania wszechświata uspokaja chaos łagodnością, przechodzi gwałtownie z ostrości w płynność i łączy te kontrastowe elementy w zgrabną całość. Największe wrażenie wywarła na mnie praca przedstawiająca wyciszone, beznamiętne, niemal martwe, antyczne oko w centrum szalejącego cyklonu. Można tutaj dośpiewać jeden z przebojów Budki Suflera: "a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój"... Do kolorystyki artysta podchodzi w sposób wielce umiarkowany, natomiast ogromny nacisk kładzie na grę świateł. Swoje pytania o granice wielowymiarowego postrzegania wpisuje najczęściej w okręgi.
Po wystawie oprowadzał nas... kot. Do dzieł sztuki podchodził bardzo zmysłowo, poszukując w nich drugiego dna.2 komentarze:

  1. Moniu Ty to się nie nudzisz . Muszę przyznać, że prace, które wybrałaś to dość intrygujące dzieła szczególnie to z "martwym"okiem choć ja widzę tam oko niewidomego,którego ślepe spojrzenie w wirze codzienności dostrzega więcej niż przecięty zdrowy człowiek .
    No a kotek to mnie nie zaskoczył na przewodnika nadaje się na pewno . Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, ze możesz tak na co dzień przebywać w otoczeniu sztuk z "wyższej półki"
    Mi też to oko bardzo się spodobało - fantastyczne:)

    OdpowiedzUsuń