Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

sobota, 18 lipca 2015

Zespół dworsko-folwarczny w Koźminku

Drogowskaz kierujący w stronę zamku lub pałacu traktuję jako znak nakazu. Natknęłam się na taki w Koźminku, więc automatycznie skierowałam moje kroki w stronę historii. W zadbanym parku, utrzymanym w stylu krajobrazowym oraz bogatym w pomnikowe drzewa, stoi piętrowy, późnobarokowy dwór z dachem mansardowym.

Fot. Wojciech Jantos

Początki obecnego założenia sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to wzniesiono pierwszy murowany budynek. Rezydencjalną część tworzy dwór, oficyna, dawna wozownia i park. Po stronie wschodniej znajdują się pozostałości gospodarczej części. Pierwotny dwór wzniesiono z inicjatywy Józefa i Salomei Kiełczewskich. W latach 1906-1907 przebudowany został według projektu Jana Heuricha młodszego w tzw. stylu dworkowym. Dobudowano wówczas neoklasycystyczne portyki. Fotografia z końca XIX wieku ukazuje brak późniejszych ingerencji architektonicznych w substancję budynku. Park rozciąga się na powierzchni około 6 hektarów, z czego ponad 1/3 zajmują wody stawów.
W pałacu do niedawna mieściło się przedszkole. Oficyna zamieszkana jest przez osoby prywatne, o czym świadczyło rozwieszone na sznurkach wokół budynku pranie. W zrujnowanym spichlerzu zadomowiły się samosiejki i, jak widać, zerwany dach świetnie im służy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz