Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

piątek, 15 maja 2015

Biały gołąb

Do mojego ogrodu przyleciał biały gołąb. Nie potrafię rozróżnić, czy był to samiec czy samica. Według poradnika dla hodowców tych ptaków, zachowanie gościa wskazywało na gołębicę. Męscy przedstawiciele gatunku podobno puszą się na widok nieznanych im osób, a dziewczynki są spokojne. 


Symbolika gołębia w kulturze i wierzeniach mocno się zakorzeniła. W wielu religiach i mitologiach pełnią rolę stworzycieli świata. Właśnie pod postacią tego ptaka najczęściej przedstawiany jest Duch Święty. Gołąb pełnił również rolę bożego posłańca, przynosząc Noemu gałązkę oliwną na znak ustąpienia wód potopu. Jego wizerunek nad głową oznacza natchnienie. Siedem gołębic w aureoli metaforycznie przedstawia siedem darów Ducha Świętego.

Gołąb kojarzy się również z miłością i szczęściem. W krajach basenu Morza Śródziemnego symbolizuje kobiecość i grację. Elementy tańca flamenco bazują na pląsach tokującej gołębicy. Ruch wachlarzy i falban przy sukniach przypomina trzepot gołębich skrzydeł.

Biały gołąbek pokoju to symbol międzynarodowej przyjaźni. Łączy tradycję starożytną i chrześcijańską z dalekowschodnią. W Japonii ptak z mieczem w dziobie symbolizował zawieszenie broni. W Chinach przypisywany był Matce Ziemi jako posłannik niosący ze sobą płodność oraz długowieczność. Nawet na naszej scenie politycznej zwolennicy kompromisu i ugody nazywani są gołębiami. Oby było ich jak najwięcej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz