Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

sobota, 10 stycznia 2015

Wernisaż wystawy Krzysztofa Marchlaka

Nie wiem, czy krakowski świat artystyczny w ogóle zauważył moją nieobecność, ale trochę nosiło mnie po świecie. Od kilku tygodni pielęgnuję wiosnę w zaciszu domowego ciepła, więc trudno mi przekroczyć próg, za którym panuje zima. Uległam w końcu pokusie dwóch styczniowych wernisaży.

Z Krzysztofem Marchlakiem                                                      Krzysztof Marchlak

W dniu 8 stycznia br. w Galerii Floriańska 22 zainaugurowano wystawę Krzysztofa Marchlaka zatytułowaną "in&out". Prace przełamują granice pomiędzy malarstwem a rzeźbą. Uzewnętrzniają wnętrze, wciągając równocześnie do środka to, co znajduje się na zewnątrz. Przez otwory można zajrzeć wgłąb obrazów niczym wgłąb duszy twórcy. Na pierwszy plan wysuwa się przestrzenność, podkreślająca silne przeżycia i emocjonalne zaangażowanie artysty. Wiele z tych obrazów sprawia wrażenie okaleczonych i poddanych wymyślnym torturom, a następnie sklejanych i zszywanych, jakby Krzysztof nagle chciał zatrzymać proces destrukcji i próbował powrócić do punktu wyjścia. Jak sam podkreślił, każde nacięcie czy każda kropla farby miały dla niego niebagatelne znaczenie. Najnowsze obrazy wydają się być bardziej wyciszone, gdyż autor operuje na nich bardziej perspektywą niż strukturą.
Artysta zdradził, że pracuje nad nowym projektem, stanowiącym całkowite odejście od jego dotychczasowego dorobku. Pozostaje zatem uzbroić się w cierpliwość, a w międzyczasie kontemplować dzieła zgromadzone na bieżącej wystawie, która czynna będzie do 30 stycznia 2015 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz