Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

piątek, 18 kwietnia 2014

Artystyczny protest

Czasami mam wrażenie, że na urzędniczych stołkach zasiadają ludzie niepełnosprawni z wyboru. Są oni głusi na głos społeczeństwa, ślepi na potrzeby mieszkańców, kulawi w dojściu do oczywistych rozwiązań. Miasto zamienione w betonowy bunkier nigdy nie będzie szczęśliwe. Ludzie potrzebują zielonej przestrzeni. Sprzeciwiamy się magistrackiej arogancji i bezmyślności, prowadzącej do masowej wycinki drzewostanu, do likwidacji korytarzy przewietrzania miasta i do chaotycznej zabudowy na każdej piędzi ziemi pod dyktando pazernych firm developerskich. Pogrążony w smogu Kraków woła o ratunek.

Grupa artystów zdecydowała się udostępnić szerokiej publiczności swoją prywatną powierzchnię, aby przypomnieć obecnym Władzom Krakowa, że ich podstawowym obowiązkiem jest dbanie o jakość życia mieszkańców, a nie o własną prywatę. Krótkowzroczne decyzje Radnych zostaną ocenione już jesienią, podczas najbliższych wyborów. Irytacja społeczeństwa coraz bardziej narasta, więc niedługo nastąpi erupcja tych frustracji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym wydarzeniu. Performance artystyczny, zatytułowany "Skuwam beton, sadzę drzewo", odbędzie się w sobotę 26 kwietnia 2014 r., w godzinach 12:00-18:00, w krakowskich Bronowicach przy ul. Krakusów 14. Organizatorzy nie zapewniają miejsc parkingowych, więc prosimy o przybywanie pieszo, rowerami lub komunikacją publiczną. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

W programie: 
od 12:00 - ja, Cecylia Malik, Viola Baranowska i Grupa LASEM namalujemy "zielone" wielkoformatowe obrazy
od 14:00 - gitarowym brzmieniem i piosenką aktorską popołudnie umili Cezary Wiśniewski
od 15:00 - nastąpi skuwanie betonu i sadzenie drzewa
od 16:00 - twórcy z Grupy LASEM przeprowadzą akcję deframestracji

Deframestracja polega na wycięciu obrazu z ram i przerobieniu go na ubrania malarskie oraz na autorską biżuterię. Zamiast kurzyć się w samotności na ścianie, sztuka zostaje ożywiona i wyzwolona, wychodzi do ludzi, stając się bliska nie tylko duchowi, ale też ciału. Rzadka okazja obserwowania artystów podczas procesu twórczego powinna stanowić dla Was dodatkową zachętę. Powstaną cztery różne obrazy, które na oczach publiczności zamienią się w ubrania.Wydarzenie partycypuje również w Maratonie pisania uwag do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Krakowa. Przez cały czas na miejscu dyżurować będą nasi eksperci, którzy pomogą zredagować stosowne dokumenty. Szczególnie zachęcamy do składania uwag w zakresie planowanej zmiany przeznaczenia terenu, na którym znajduje się Fort Reditowy 7 wraz z otaczającą go zielenią przyforteczną. To ostatnia szansa, aby uratować Zielone Bronowice przed zalaniem ich betonem nowoczesności w formie jedenastokondygnacyjnych bloków.

Życzę wszystkim radości w te Święta i mam nadzieję, że w tych optymistycznych nastrojach zobaczymy się podczas naszego performance'u.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz