Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

sobota, 22 lutego 2014

Forum Sztuki

I stało się. Poważna sztuka zeszła ze ścian nobliwego muzealnego gmaszyska i podreptała z kagankiem oświaty do ludu prostego. W dniu 18 lutego br. w Centrum Handlowym "Bronowice" zainaugurowano działalność Forum Sztuki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie.


Wystawę poświęcono twórczości Edwarda Dwurnika i uzupełniono o kilka dzieł Jarosława Modzelewskiego. Uważam to za trafny wybór. Nikiforyzm bardziej dociera do nieobeznanych z malarskimi kanonami odbiorców aniżeli praktykowane przez Rembrandta malarstwo duszy czy też impresjonistyczne niedopowiedzenia. Jedną ze ścian w całości pokryto reprodukcją "Klęski urodzaju", zjawiska, które doskonale pamiętam z dzieciństwa, gdyż pochodzę z rodziny o korzeniach sadowniczych.


Wyboru prac zgromadzonych na ekspozycji zatytułowanej "Edward Dwurnik, Obłęd" dokonał jej kurator, Dominik Kuryłek. Otwarciu Forum towarzyszyła dyskusja panelowa z udziałem dziennikarzy: Marty Mastyło z TVP Kraków, Agnieszki Sabor z Tygodnika Powszechnego oraz Łukasza Gazura z Dziennika Polskiego. Na zakończenie wyświetlono film dokumentalny o życiu i twórczości artysty.

                              Dominik Kuryłek, Marta Mastyło, Agnieszka Sabor, Łukasz Gazur

W galerii można zakupić nie tylko same obrazy, ale też rozmaite gadżety z nadrukowanymi reprodukcjami oraz publikacje na temat sztuki. Aranżacja przestrzeni okazuje się być swoistym kamuflażem, gdyż szukając muzeum dwukrotnie minęłam witrynę obojętnie, rejestrując ją jako kolejny komercyjny butik. Wernisaż nie przyciągnął jednak tłumów. Piętro niżej setki robotnic oraz towarzyszących im trutni pracowicie pchało swoje zakupowe koszyki po brzegi wypchane chińskimi dobrami konsumpcyjnymi, nie zastanawiając się zupełnie nad sensem zapełniania swoich mrowisk plastikową bylejakością.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz