Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

środa, 8 stycznia 2014

Wernisaż wystawy zbiorowej "NATURA NATURANS - NATURATA NATURA"

W dolinie benzopirenowej coraz silniej rysuje się tęsknota za naturą oraz budzi się świadomość ekologiczna. Najnowsza wystawa w Galerii Lamelli znakomicie ilustruje walkę o zieleń toczoną przez mieszkańców Krakowa przeciw urzędnikom i developerom. Oczywiście moje skojarzenie nie było intencją twórców ekspozycji, niemniej aktualność problemu stanowi dodatkową zachętę do odwiedzenia kamienicy przy ul. Mikołajskiej 2.

                                                     Z Izabelą Gajewską

Wernisaż wystawy zatytułowanej "NATURA NATURANS - NATURATA NATURA" odbył się 3 stycznia. W projekcie wzięło udział dziewięciu artystów. Poszukiwania powiązań między materią a duchem odbywały się na dwóch płaszczyznach. Dla jednych wzorem była doskonałość przyrody - natura naturans, czyli natura tworząca. Inni podeszli do tego tematu bardziej symbolicznie, ledwie muskając motywy i oddalając się od nich na skrzydłach własnej wyobraźni - naturata natura, a więc natura stworzona. Podoba mi się ta różnorodność interpretacyjna.


Na płótnach Izabeli Gajewskiej wciąż silnie odznacza się fascynacja neuronami oraz poszukiwanie miejsca człowieka we wszechświecie. Teresa Szyngiera zanurzyła się w soczystej trawie, osobiście jednak wolę jej bardziej refleksyjne prace z poprzedniej wystawy. Zachwyciła mnie Ela Pamuła i jej cień ożywiony. Jarosław Jaksender zaskoczył mnie pomysłem na wykorzystanie układu scalonego jako podobrazia. Przemysław Pokrywka w swoich pracach wykorzystał gałęzie. Dariusz Milczarek skupił się na ludzkim wymiarze natury. Sarah Riley-Smith i Mateusz Bednarz stworzyli grafiki metaforyczne. Na olejnych płótnach Katarzyny Buglewicz zatrzymały się tajemnice przyrody.

Teresa Szyngiera, Izabela Gajewska, Przemysław Pokrywka, Dariusz Milczarek, Katarzyna Buglewicz, Mateusz Bednarz, Ela Pamuła


Wystawa czynna będzie do 29 stycznia, a informacje o godzinach otwarcia znaleźć można na stronie Galerii. Jako lekką przystawkę na pobudzenie apetytu pozostawiam moje fotografie wybranych obrazów.

Kadry z prac Izabeli Gajewskiej


Kadry z prac Teresy Szyngiery
 
Kadry z prac Eli Pamuły


Kadry z prac Jarosława Jaksendera


Kadry z prac Przemysława Pokrywki
 


Kadry z prac Dariusza Milczarka
 


Kadry z prac Sary Riley-Smith

 
Kadry z prac Mateusza Bednarza
  


Kadry z prac Katarzyny Buglewicz
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz