Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

niedziela, 7 lipca 2013

Zapiski operowych wrażeń

Ostatnio dwukrotnie wybraliśmy się całą rodziną na przedstawienia operowe. Oba widowiska łączył wspólny szyld Opery Krakowskiej, ale różniły się one w każdym detalu. 

W dniu 30 czerwca 2013 r. na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu obejrzeliśmy oraz wysłuchaliśmy fantastycznej oprawy muzycznej spektaklu zatytułowanego "Carmina Burana". Oratorium oparte zostało na odnalezionych ponad 200 lat temu średniowiecznych świeckich pieśniach, których wyboru dokonał Carl Orff. Wawelskie wzgórze okazało się dla ich prezentacji idealne. Muzyka znakomicie odnalazła się w historycznych murach. Szczęśliwie nie padało, chociaż oczywiście mogłoby być nieco cieplej. Samo przedstawienie stanowiło apoteozę życia oraz afirmację świata. Na początku pieśni sławiły naturę i budzącą się wiosnę. Później muzycy złożyli hołd Bachusowi. Na zakończenie zaś wyśpiewano i wytańczono rozkosze miłości.

Kilka dni później, 5 lipca 2013 r., zasiedliśmy na widowni Dużej Sceny przy ul. Lubicz 48. Wnętrza te odbieram jako bardzo nieciekawe, wręcz klaustrofobiczne architektonicznie, wymalowane w ostrej czerwieni, w niesmacznym, kiczowatym stylu. Przedstawienie pod tytułem "Rigoletto", skomponowane przez Giuseppe Verdiego, jednak z nawiązką zrekompensowało banalność przestrzeni. Przede wszystkim wielkie brawa za scenografię, opartą na recyklingu, ale znakomicie oddającą mroczną historię pełną namiętności, przekleństwa, ojcowskiej miłości i rozpaczy, zemsty. Szczególnie tytułowy Rigoletto zachwycał i wzruszał do łez.

Z racji zakazu fotografowania i nagrywania podczas przedstawień w budynku Opery Krakowskiej, podzielić się mogę jedynie zjawiskowymi obrazami z wawelskiego dziedzińca. Dźwięki muzyki musicie wyobrazić sobie sami.9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Też rzadko bywam, ale teraz udało mi się nadrobić ;)

   Usuń
 2. Amazing post :)
  Check out this new giveaway, summer clothes and $100 gift card!

  Your Princess is in Another Castle


  xx Sofie

  OdpowiedzUsuń
 3. oj ja również dawno nie byłam w Operze... trzeba to zmienić. Pozdrawiam efffka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, chociaż na "Rigoletto" trzeba przygotować chusteczki ;)

   Usuń
 4. wow
  Ciary mam na całym człowieku...
  Zawsze wyobrażałam sobie Carmina Burana- w jakiejś scenerii ognia, płomieni, błyskawic.
  Baaaardzo bym chciała to zobaczyc, bo teraz jakoś widze inaczej- w mgłach, niedopowiedzeniu, sama nie wiem w czym...
  Będzie jeszcze kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajerwerków nie było, chociaż sztandary wyrzucane w powietrze sprawiały wrażenie płonących ;) Widowisko zrealizowano w ramach trzydniowego festiwalu operowego, ale obserwując wypełnioną po brzegi widownię, myślę, że przewidują powtórki;)

   Usuń
 5. Super zdjęcia!!
  I na pewno wrażenia, które zostają na długo:):):

  OdpowiedzUsuń