Kalendarium

* Od 5 do 30 września 2017 r. - piesza pielgrzymka do Santiago de Compostela
* bezterminowo: Akcja społeczna Zielone Bronowice

wtorek, 30 kwietnia 2013

Ludzie z pasją

Uwielbiam ludzi, którzy wychodzą poza schemat codzienności i nie ograniczają się wyłącznie do konsumpcji jałowej papki serwowanej na ekranie telewizora albo do narzekania nad swoim bezbarwnym losem. Każda pasja, choć niekoniecznie musi dla mnie zrozumiała, nadaje życiu koloryt. Zjawiskiem absolutnie bezcennym jest, moim zdaniem, umiejętność wciągania innych w świat swoich zainteresowań.

Wybraliśmy się do Parku Jordana, gdzie w strefie rekreacyjnej znaleźć można bulodromy. Petanka wywodzi się z Francji i zalicza się do kategorii gier zręcznościowych. I jeśli udało mi się cokolwiek zrozumieć, to chodzi o rzucanie dużymi kulami w stronę takiej małej kuleczki, a punkty zdobywa ten zawodnik, który dorzuci najbliżej. Oczywiście zasady są o wiele bardziej skomplikowane, jak choćby wytyczne dotyczące miejsca i sposobu rzutu, wybijanie buli przeciwnika, mierzenie odległości, itd. Pewnego dnia być może sama spróbuję zagrać, a wtedy zagłębię się w reguły. Na razie jednak kontuzja prawej ręki zatrzymała mnie na trybunie biernego obserwatora. a na żwirowym placu o wymarzone 13 punktów ostro zawalczyli Marcelina i Rafał.


Niespodziewanie miłe towarzystwo pojawiło się na sąsiednim bulodromie. Przynieśli ze sobą mnóstwo dziwnych rzeczy, więc moja ciekawość została podkręcona do maksimum. Początkowo ich zachowanie przypominało typową rozgrzewkę przed zawodami sportowymi - bieganie, ćwiczenia rozciągające, itd. Później jednak zaczęli ubierać na siebie zgoła ekscentryczną odzież. Okazało się, że Agnieszka, Krzysiek i Paweł pasjonują się odtwórstwem historycznym, a ich parkowe spotkania stanowią trening przed turniejami rycerskimi. Moje wrodzone tchórzostwo i paniczna reakcja na widok choćby kropli krwi zdecydowanie wykluczają osobisty udział w takiej bitwie, ale mam nadzieję, że nadarzy się kiedyś okazja obejrzenia ich w pełnym rynsztunku.12 komentarzy:

 1. Ciekawe, którzy z nich są odbierani jako bardziej stuknięci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnikiem ja, kiedy tak biegam z aparatem jak japoński turysta ;)

   Usuń
 2. W pełnym rynsztunku (i nie tylko)? Proszę bardzo :) :
  http://wytedze.pl/index.php?h=galeria
  https://www.facebook.com/pages/Dru%C5%BCyna-Woj%C3%B3w-Wczesno%C5%9Bredniowiecznych-Wyt%C4%99dze/201736256505885?fref=ts
  Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stronka fantastyczna, Wasze hobby robi wrażenie, choć personalnie mogłabym zostać jedynie wczesnośredniowieczną księżniczką uwięzioną w zamkowej wieży i spoglądającą na rycerskie szranki z bezpiecznej odległości ;) Z niekłamaną przyjemnością zobaczę Was w przyszłości na żywo ;) Życzę samych wygranych turniejów ;)

   Usuń
 3. Monia jestes stworzona na ksiezniczke :) choc w wierzy bym Cie nie zamknela bo szkoda byloby izolowac otoczwnie od Ciebie... zbyt wiele by na tym stracilo ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamknięcie w wieży jest jedynie metaforą odizolowania się od wszystkich niebezpieczeństw tego świata ;)

   Usuń
 4. Też kiedyś się zdziwiłam, że taki sport/hobby w Polsce na całego istnieje. A dowiedziałam się o tym zgoła w inny sposób. Na allegro trafiłam na kółeczka stalowe do kolczug :) Raz jeden byłam w Golubiu Dobrzyniu na rycerskim turnieju. Fantastyczne widowisko. Odbywa się corocznie, bodajże w lipcu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez przypadek poznałam kiedyś hetmana - choć z innej epoki, bo różne grupy rekonstrukcyjne specjalizują się w danych okresach historycznych ;)

   Usuń
 5. ciekawa impreza:)pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecam kiedyś wycieczkę na Grunwald :)

  OdpowiedzUsuń